2017-06-10: Europejski Festiwal Kultur w Olecku

10.06.2017 r. w Zespole Szkół w Olecku odbył się festyn Europejski Festiwal Kultur – Pociągiem po Europie. Festyn miał na celu pogłębienie wiedzy społeczności szkolnej oraz mieszkańców osiedla i miasta na temat państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. W trakcie trwania imprezy uczestnicy przemierzali kolejne stacje – państwa, zdobywając informacje na ich temat. Na każdym przystanku znajdowała się tablica z nazwą danego kraju, jego flagą oraz najważniejszymi informacjami. „Pasażerowie pociągu” mogli odszukać na mapkach, gdzie leży dane państwo, obejrzeć zdjęcia najważniejszych miejsc, obiektów, charakterystycznych krajobrazów. Nie zabrakło też informacji o kulturze i życiu codziennym mieszkańców europejskich państw.

Na każdej stacji na podróżnych czekały też różne atrakcje, zabawy i konkursy związane z danym krajem, np. na stacji Belgii należało rozpoznać flagi państw europejskich, we Francji, która kojarzy się z wyścigiem kolarskim Tour‑de France, czekał slalom rowerowy z przeszkodami. Po przybyciu do Luksemburga trzeba było dopasować stolicę do państwa, w Grecji zaś na fanów sportu czekała mini olimpiada sportowa. W Bułgarii z kolei można było zakręcić europejskim kołem fortuny i odpowiedzieć na wylosowane pytanie. W trakcie „wycieczki” można było nie tylko pogłębić wiedzę o państwach Unii Europejskiej, ale też zadbać o kondycję fizyczną, biorąc udział w konkurencjach sportowych, jeżdżąc konno, skacząc na trampolinie. Nie zabrakło również meczu piłki nożnej, w którym wzięli udział zawodnicy dwóch państw: Portugalii i Polski.

Na łasuchów w Holandii czekało ciasto, w Niemczech – kiełbaski z grilla, w Finlandii – lody, na Malcie zaś – wata cukrowa. Spragnieni wrażeń artystycznych też mogli znaleźć coś dla siebie, bowiem w Austrii odbył się pokaz tańców, a odważni mogli spróbować swych sił, biorąc udział w karaoke – konkursie piosenki w języku angielskim, który odbył się w Irlandii.

Podczas festynu zostały również wręczone nagrody i wyróżnienia laureatom konkursów.

Pierwszy z nich, rysunkowy, pod hasłem „Olecko – jedno z europejskich miast”, skierowany był do uczniów z oddziałów zerowych i klas I – III SP. Dzieci miały za zadanie namalować wybrane miejsce ze swego miasta. Laureatami zostały następujące osoby:

– Zuzanna Milewska (I miejsce)

– Gracjan Saczek z kl. II c  (II miejsce)

– Maria Sikorska z kl. II c  (III miejsce)

Wyróżnienia otrzymali: Lena Stasiak z 0 a, Joanna Ostrowska z 0b, Filip Żurawlew z 0b.

W drugim konkursie, któremu przyświecało to samo hasło, uczniowie klas IV – VI SP i gimnazjaliści musieli sfotografować wybrane miejsce w naszym mieście. Najlepiej oceniono prace uczennic: Wiktorii Masalskiej, Wiktorii Chmielewskiej i Gabrieli Trofimow.

Festyn przyczynił się do pogłębienia wiedzy na temat państw Unii Europejskiej. Jego uczestnicy poznali kulturę, kuchnię i ulubione dyscypliny sportowe naszych unijnych sąsiadów. Mogli też  obejrzeć najciekawsze miejsca europejskich państw. Uczestnicy nie mieli problemu z dopasowaniem flag i stolic do poszczególnych krajów oraz poprawnie udzielali odpowiedzi na pytania przy europejskim kole fortuny.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olecko we współpracy z Zespołem Szkół w Olecku.

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir