2013-02-19: Per aspera ad astra – Mikołaj Kopernik, wybitny Polak i obywatel Europy

540 lat temu przyszedł na świat Mikołaj Kopernik – jeden z najsłynniejszych astronomów i uczonych, Polak i jednocześnie obywatel Europy. Społeczność Gimnazjum nr 2  im. Mikołaja Kopernika w Olecku godnie uczciła urodziny swojego patrona organizując  już po raz szósty pod patronatem Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Olecko  turniej wiedzy „Mikołaj Kopernik – wybitny Polak i obywatel Europy”.

Dzień 19 lutego jest dniem szczególnym w życiu uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 2 w Olecku. Tego właśnie dnia – w rocznicę urodzin patrona obchodzone jest święto szkoły, na którym nie może zabraknąć  zarówno „kopernikowskich”, jak i europejskich akcentów.  

Zmagania konkursowe poprzedziła prelekcja przygotowana przez konsultantów ED Olecko „Jestem obywatelem Unii Europejskiej i znam swoje prawa”, wszak rok 2013 to Europejski Rok Obywateli!

W szranki stanęły zespoły uczniów z klas pierwszych i drugich, a na widowni zasiedli ich koleżanki i koledzy, by nie tylko dopingować swoich przedstawicieli, ale i czegoś się nauczyć.  Zadań do wykonania było sporo: budowa i prezentacja obserwatorium Mikołaja Kopernika, rozwiązywanie kopernikowskich łamigłówek  i kosmicznych zadań, czy wreszcie astronomiczne wyścigi ciał niebieskich – to tylko niektóre z konkurencji, z którymi zmagali się gimnazjaliści. Ostatecznie w turnieju zwyciężyła klasa IB, pozostałe miejsca przypadły kolejno klasom IIC, IC, i IIA.

Obchody 540 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika były okazją nie tylko do dobrej zabawy i rywalizacji, ale również okazją do poznania praw jakie przysługują wszystkim obywatelom Unii Europejskiej.  

 

 

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir