23:01:2018: Dzień Seniora w UE

20 stycznia w Rostkach koło Pisza odbył się „Dzień seniora w UE” . Była to wspaniała okazja na połączenie obchodów dnia babci i dziadka oraz choinki wiejskiej dla mieszkańców sołectwa Rostki. Uczestnicy podczas wydarzenia dowiedzieli się, że Polska jako jeden z nielicznych krajów UE obchodzi święto babci i dziadka, które w dodatku jest na początku roku. Hiszpanie i Portugalczycy obchodzą święto seniorów 26 lipca, Niemcy nie obchodzą dnia dziadka a dzień babci świętowany pod nazwą feiern w drugą niedzielę października. W Wielkiej Brytanii dzień ten nazywa się „national grandparents day” i obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.
W Estonii dzień babci i dziadka celebrowano po raz pierwszy w 2010 roku, święto ustanowiono na drugą niedzielę września.
Francuzi dzień dedykowany babciom obchodzą w pierwszą niedzielę marca, a dziadkom – pierwszą niedzielę października, włoskie święto babć i dziadków, czyli la festa dei nonni przypada na 2 października.
Podczas wydarzenia przypomniano seniorom o symbolach UE, którymi są: hymn „Oda do radości”, flaga europejska oraz waluta. Zwieńczeniem spotkania było międzypokoleniowe spotkanie z Syriuszem i Mikołajem, którzy wręczyli drobne upominki

.

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir